Chicago, pomnik Tadeusza Kościuszki (Chicago, Monument of Tadeusz Kościuszko)

LOKALIZACJA: Stany Zjednoczone Ameryki (Stany Zjednoczone Ameryki)

AUTOR: Kazimierz Chodziński

Lokalizacja/Adres: Burnham Park, Solidarity Drive (pierwotna lokalizacja w latach 1904–78 w Humboldt Park, North Entrance, Chicago)

Data powstania: odsłonięty 11.09. 1904

Dane techniczne: figura: brąz; baza: Concord granit; figura ok. 4,57 m wys.; postument: 4,57 m

Opis

Konny pomnik Tadeusza Kościuszki przedstawia bohatera w mundurze generała Armii Kontynentalnej, wspiętego na strzemionach z szablą w prawej dłoni, wyciągniętą w geście wezwania do boju. Wierzchowiec zamarł w bezruchu, z uniesionym lewym kopytem i spojrzeniem utkwionym w przeciwnym kierunku niż jeździec.

Pomnik został zamówiony w 1886 r. przez polonijne Towarzystwo Kościuszkowskie (Kosciuszko Society) z Chicago i  ufundowany ze składek, w tym również od Ignacego J. Paderewskiego. Został zaprojektowany przez polskiego rzeźbiarza, Kazimierza Chodzińskiego, który stworzył, również konny, pomnik Kazimierza Pułaskiego dla Waszyngtonu. W 1904 pomnik Kościuszki został ustawiony w Humboldt Park i stał się ważnym punktem dla życia chicagowskiej polonii. W 1915 r. na jego tle Paderewski wygłosił pierwsze przemówienie skierowane do rodaków mieszkających w Stanach, wzywające do działań na rzecz wyzwolenia Polski. Od momentu powstania, pomnik wyznaczał punkt docelowy parady z okazji obchodów Konstytucji 3 Maja. W 1978 w związku z  powiększeniem przylegającego do niego terenu do gry w piłkę, pomnik został przeniesiony do Burnham Park. Organizacje, które zebrały wówczas fundusze na jego konserwację i przeniesienie – Związek Narodowy Polski,  Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie i Związek Polek – umieściły pod pomnikiem kapsułę czasu, zawierającą dokumenty związane z historią Polski. 

J. L. Riedy, Chicago Sculpture, Chicago 1981, s. 196-197; I. J. Bach, M. Lackritz Gray, A Guide to Chicago's Public Sculpture, Chicago 1983, s. 13-14. 

Autor opracowania

Aleksandra Janiszewska