Rainham, tympanon ze sceną Męczeństwa św. Tomasza Becketa (Rainham, Tympanum with a scene of the Martyrdom of St. Thomas Becket)

LOKALIZACJA: Wielka Brytania (United Kindgdom)

AUTOR: Adam Kossowski

Lokalizacja/adres: Rainham, Kent, kościół św. Tomasza z Canterbury, London Road 63

Data powstania:  1958

Dane techniczne: panneau ceramiczne, szer. ok. 4,5 m

Opis

Prostą architekturę nowoczesnego katolickiego kościoła w Rainham (powstałego 1955-57), przy głównej drodze z Rochester do Canterbury, dekoruje jedynie okazały, barwny tympanon zawieszony nisko nad głównym wejściem. Typowe dzieło Adama Kossowskiego z okresu jego największej aktywności w dziedzinie sztuki religijnej.

Plastycznie bogaty relief tympanonu ukazuje dwie niezależne sceny, rozdzielone w jednolitym polu tympanonu herbami papieża Piusa XII (za którego pontyfikatu wybudowano kościół), połączone zaś kompozycyjnie w scenerii fantazyjnej budowli sakralnej, tworzącej ramę dla całości. Po lewej stronie patron kościoła, biskup Canterbury św. Tomasz Becket stoi przy tronie króla Henryka II, otoczonego świtą; po prawej stronie przedstawiono męczeństwo św. Tomasza: jeden z żołnierzy wbija mu miecz w pierś, z grozą od tej sceny odwracają się dwa zakonnicy. Biskup był przyjacielem króla, z którym następnie popadł w konflikt i na którego rozkaz został zamordowany w katedrze w Canterbury. Kossowski tę relację obu postaci ujął  w skrótowej metaforze plastycznej. Artysta otrzymał zamówienie w związku z coraz większą jego sławą w środowiskach katolickiego duchowieństwa angielskiego, spowodowaną pracami dla niedalekiego klasztoru karmelitów w Aylesford. Tympanon został wykonany w londyńskim atelier Kossowskiego przy Old Brompton Road, ściśle według rozmiarów i zaleceń przewidzianych przez architekta kościoła, Eduardo Doddsa, w jego projekcie. Stylistyka tympanonu jest wzorowana, wyraźniej niż w innych religijnych dziełach Kossowskiego, na romańskim malarstwie miniaturowym, odnosząc się do epoki biskupa Becketa (zm. 1170). Wewnątrz kościoła znajdują się jeszcze inne dzieła Kossowskiego, wyobrażenie św. Józefa z Dzieciątkiem oraz reliefy z aniołami.

 Adam Kossowski. Murals and Paintings, London 1990, s. 52-53 (il.), 114;

Autor opracowania

Andrzej Pieńkos