Rawenna, wystrój wnętrza kościoła św. Maksymiliana Kolbe (Ravenna, decorazione della chiesa San Massimiliano Kolbe)

LOKALIZACJA: Włochy (Italy)

AUTOR: Anna Praxmayer

Lokalizacja/Adres: kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe, Viale Alessandro Manzoni, 381, Rawenna 

Data powstania:  1988-90 (płaskorzeźba na ścianie ołtarzowej) 1998-1999 (pulpit, stół ołtarzowy, sedilia i krzyż)

Dane techniczne: płaskorzeźba na ścianie ołtarzowej: płyty ceramiczne glazurowane; płaskorzeźbiony pulpit stół ołtarzowy, sedilia i krzyż: szary marmur; tabernakulum odlew z brązu,  mozaika ceramiczna.

Opis

Kościół został wzniesiony w latach 1978-1986 według projektu architekta L. Evangelistiego. W latach 1988-1999 z inicjatywy proboszcza parafii Marca Cavalliego dokonano aranżacji wnętrza świątyni według projektu Anny Praxmayer, krakowskiej rzeźbiarki, wieloletniej członkini jury Biennale Dantesca w Rawennie. Płyty ceramiczne  glazurowane w odcieniach błękitu i brązu, wyobrażające fale morskie łagodnie obmywające nadbrzeżne plaże pokrywają całą powierzchnię ściany ołtarzowej, tworząc pole obrazowe w formie prostokąta zbliżonego do kwadratu. W górze na prawo od osi centralnej ukazano płaskorzeźbioną postać Matki Boskiej w pozie orantki, przypominającą figurkę z kości słoniowej tzw. Madonna Greca, którą według legendy morze wyrzuciło na brzeg Lido Adriano. Nad nią unoszą się dwaj cherubini, a z góry z prawej padają promienie przenikające całą kompozycję wzdłuż diagonali. Na lewo od osi środkowej znajduje się ujęta w brązowy prostokąt tła płaskorzeźbiona postać św. Maksymiliana w habicie franciszkańskim. Święty trzyma w prawej dłoni otwartą księgę z wyobrażonymi na jej kartach koronami czerwoną i białą, nawiązującymi do epizodu z jego życiorysu. W drugiej ręce unosi w górę różaniec jako dowód szczególnego nabożeństwa do Matki Boskiej. Całość wystroju prezbiterium ma przywoływać według autorki „ideę natury stworzonej przez Boga, którą przenika Jego obecność odczuwalną w świetle promieni słonecznych, w obłokach na niebie i falach morskich”. Anna Praxmayer we współpracy z L. Marovino wykonała też pulpit, stół ołtarzowy, sedilia i krzyż.

L. Suprani, Chiesa „polacca” per Lido Adriano, „Ravenna il Resto del Carlino” 1999, nr z 3 IX, s. 3;http://annapraxmayer.wix.com/sculptor (dostęp: 11 IV 2015); La chiesa parrocchiale di San Massimiliano Maria Kolbe a Lido Adriano – Ravenna (wydawnictwo okolicznościowe, zbiór widokówek), wyd. ZPAP w Krakowie, bd.

 w Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej WS UR w Rzeszowie.

Autor opracowania

Grażyna Ryba