Mersin, obraz na szkle z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z listem pamiątkowym (-)

LOKALIZACJA: Turcja (Turkey)

AUTORZY: Józef Bychowiec | Ludwika Prażmowska | Tadeusz Terlecki

Lokalizacja/Adres: parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Mersin
Data powstania: początek lat 40. XX wieku 

Opis

W istniejącej od połowy XIX w. parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Mersin w Turcji zachowały się niezwykłe polonika.  Obraz na szkle z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i pochodzący z okresu II wojny światowej list pamiątkowy, zostały wykonane w dowód wdzięczności na początku lat 40. przez polskich uchodźców przebywających czasowo w portowym mieście Mersin, w drodze do Palestyny.

Autorem wizerunku Matki Boskiej na szkle był krakowski malarz Tadeusz Terlecki, drewnianą konstrukcję utrzymującą ikonę i otaczające je promienie wykonał inżynier Józef Bychowiec, a elementy dekoracyjne Ludwika Prażmowska. Podczas mszy świętej 25 marca 1945 r. odsłonięto i poświęcono obraz. Został on umieszczony ponad figurą św. Antoniego w prezbiterium, a w pierwszej  połowie lat 70. przeniesiony na  ścianę ponad wejściem do kościoła poniżej balustrady chóru.

Kompozycja ma formę wieloramiennej gwiazdy. Obraz na szkle przedstawiający Matkę Boską Częstochowską znajduje się w centrum konstrukcji z malowanego szkła, drewna i metalu. Obraz na płaszczyźnie o formie tarczy otacza napis w języku polskim: „Królowo Polski módl się za nami”. Ponad wizerunkiem Matki Boskiej znajduje się głowa anioła z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Elementy te otacza promienista gloria, w której znajduje się 15 małych kolistych form oznaczających tajemnice różańca. W kołach znajdujących się najwyżej widnieją figurki aniołów trzymających banderole z napisem „Ave Maria” z prawej strony i „Benedicta Tu” z lewej. Cała kompozycja nie ma jednolitej płaszczyzny – centralna część jest wysunięta do przodu, a ponad uskrzydlonym aniołem istnieje dodatkowa korona wykonana z metalu i szkła, stanowiąca przestrzenny element kompozycji. Dodatkowym przestrzennym elementem jest mała tafelka szkła, zawieszona na łańcuszku, przedstawiająca godło Polski, orzełka bez korony w barwach czerwonej i srebrnej.  Do obrazu dołączony był pamiątkowy dokument z podpisami zaangażowanych w przedsięwzięcie osób.

 W 2015 r. ze środków z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” zabytki z Mersin poddano pracom konserwatorskim. Prace wykonywali konserwatorzy zabytków: przy obrazie na szkle Ewelina i Robert Kędzielewscy, a przy dokumencie Dariusz Subocz.

Autor opracowania

Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN