New Delhi, Ambasada Polska (-)

LOKALIZACJA: Indie (India)

AUTORZY: Stanisław Deńko | Władysław Cęckiewicz

Lokalizacja/Adres: 50 M, Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi

Data powstania:  projekt i wykonanie 1973-1978

Opis

Kompleks gmachów ambasady polskiej oraz przedstawicielstwa Ministerstwa Handlu Zagranicznego, zaprojektowany przez Witolda Cęckiewicz i Stanisława Deńko, jest nieprzeciętnym w swojej klasie obiektem architektury współczesnej, uwzględniającym potrzeby reprezentacji, jak i uwarunkowania klimatyczne oraz poszanowanie zastanej zieleni.

Projekt założenia został wyłoniony w drodze ogólnopolskiego zamkniętego konkursu w 1973 r. W ciągu kolejnych trzech lat na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych architekci wykonali pełną dokumentację, obejmującą nie tylko budynek ambasady i biura Radcy Handlowego, ale także część socjalną z mieszkaniami dla 20 rodzin, kawiarnią, kinem i szkołą dla polskich dzieci. Jak odnotował Przemysław Szafer: „ideą autorów było stworzenie jednorodnego w charakterze i skali zespołu obiektów, mimo ich złożoności funkcjonalno-przestrzennej”, co udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu spójnego języka architektonicznego. Surowość żelbetowych form podporządkowanych matematycznemu rygorowi konstrukcji (siatka o rozstawie słupów 9 m) i proporcji przywodzi na myśl współczesne realizacje Kenzo Tange i Paula Rudolpha, jednak polski projekt jest zdecydowanie lżejszy i mniej przytłaczający w wyrazie mimo blisko 80 tys. m3 kubatury. Najważniejszą – administracyjną - część kompleksu uformowano na planie kwadratu o boku 60 m z wewnętrznym patio o boku 30 m i wyniesiono na betonowych słupach na wysokość 11 metrów ponad powierzchnię gruntu. Zabieg ten pozwolił na uzyskanie efektu lekkości, reprezentacyjności oraz jednakowy odbiór ze wszystkich stron. Unoszący się nad zielenią gmach łączy się z drugim budynkiem dekoracyjnym basenem o długości 80 m. Obiekt, wybudowany w latach 1974-78 zaskakuje dopasowaniem do klimatu – posadowienie na słupach zapewnia dobrą  przewietrzalność, zbiornik wodny wspomaga chłodzenie powietrza, a głębokie gzymsy i żelbetowe struktury przed oknami nie dopuszczają do bezpośredniego nasłonecznienia i przegrzania wnętrz. Projekt otrzymał nagrodę Building of the Year 1978 za najlepszą realizację w Indiach. Architekci zaprojektowali także wnętrza, meble i wystrój gabinetów.

 T.P. Szafer, Nowa architektura polska: diariusz lat 1976-80, Warszawa, s. 214-217; Polska Ambasada w New Delhi, „Architektura”, 1975, nr 6.

materiały fotograficzne przechowywane w Archiwum Oddziału Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich pod nazwiskami autorów; archiwa prywatne architektów

Autor opracowania

Alicja Gzowska